Bokmässan i Göteborg

taket2014

Den årliga bokmässan i Göteborg gick av stapeln i helgen och jag var på plats. Så också mina två bilderböcker. Den nya bokens omslag var uppförstorat och hängde i taket ovanför Opals monter. Det är något alldeles särskilt att se den hänga där. Det blir verkligt, på ett overkligt sätt! 

I år hade jag inget jobb att sköta och kunde därför gå på flera seminarier och röra mig fritt. Det finns ju så otroligt mycket att se och lyssna till!

 

radio

En programpunkt hade jag i alla fall, jag blev intervjuad av Stefan Hanberg från Radio Jämtland som var på plats på mässan för att intervjua länets författare. Det var mycket trevligt. Med sig hade han Christina Kjellsson. Lyssna på programmet här:

http://sverigesradio.se/sida/embed?url=http%3a%2f%2fsverigesradio.se%2fsida%2favsnitt%2f438783%3fprogramid%3d3336&start=1960

I programmet avslöjar jag mitt nästa projekt. Jag jobbar just nu på en faktabok om moln för åldersgruppen 6-9 år, men jag hoppas att alla som läser den ska lära sig något de inte visste om moln. Dessa hänförande konstverk som svävar ovanför oss! Jag både skriver, illustrerar och formger boken – ett riktigt stort projekt! Till våren 2015 är den beräknad att ges ut på Opal.

Annons